تهویه مطبوع HVAC

تهویه مطبوع (heating, ventilating, and air conditioning) فرآیندی است جهت از بین بردن گرما یا سرما و تنظیم نمودن رطوبت و تازه سازی هوا به منظور ایجاد شرایط دلچسب و راحت برای انسان در خانه یا محیط های تجاری که این منظور به کمک تجهیزات الکترومکانیکی میسر میگردد.

سه عامل دما ، رطوبت و حرکت هوا در ایجاد نقطه آسایش انسان موثر است.

تهویه مطبوع مجتمع پارکینگ ، منازل ، مراکز تجاری رستوران بیمارستان ها

دمای آسایش بسته به محل در بازه 18 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. البته گرمای تابشی و تشعشعی در ایجاد نقطه آسایش موثر است.
رطوبت مناسب جهت نقطه آسایش در بازه 50-55 درصد است چنان چه رطوبیت زیر 30 درصد کاهش یابد انسان احساس خشکی پوست می نماید و در صورت بالا رفتن رطوبت بیش از 70 درصد به دلیل کاهش سطح تعرق ، درجه حرارت بدن بالا میرود به همین دلیل است که در شهر های شرجی انسان احساس گرمای بیشتری دارد.
جریان هوای مناسب برای آنکه انسان در آن احسای رضایت و آسایش داشته باشد سرعتی بین 10-30 فوت مکعب بر دقیقه دارد . جریان هوای بیش از اندازه باعث خشکی پوست میگردد و جریان هوای صفر موجب راکد شدن هوا کاهش سطح اکسیژن و در نهایت باعث کسلی و بی حالی افراد می شود .

محل ها و اماکنی که تهویه مطبوع ضروری است عبارتند از:

مجتمع های مسکونی ، بیمارستان ها ، درمانگاه ها ، پاساژ ، مراکز تجاری ، هتل ها ، پارکینگ های طبقاتی ، ورزشگاه ها و استادیوم ها ، کار خانه ها ، ادارات ، موزه یا هر مکان سر بسته که برای بازدید عموم معین گردیده ، یخچال ها ی صنعتی و انبار های نگهداری

اجزا سیستم تهویه مطبوع

industrial ventilation fan logo لوگو تهویه صنعتی
dust collector logo فیلتر

فیلتر های پارچه ای (Fabric filters) ، فیلتر هپا

فیلتر کربن فعال و فرا بنفش UV

لوله پمپ اب تابلو برق

لوله کشی آب (Piping) ، پمپ ها ی آب (Pomp)

تابلو برق و کابل کشی

تجهیزات گرمایش و سرمایش

تجهیزات گرمایشی (Heaters,Boilers) و سرمایشی (Chiller) ، برج های خنک کننده،

متعادل کننده رطوبت

برای انتخاب یک سامانه تهویه مطبوع مناسب باید به چهار نکته مهم توجه نمود:

1- مشخص نمودن نوع تهویه مطبوع مورد نیاز با توجه به کاربرد و محل مورد نیاز شما . این نکته حائز اهمیت است که شما دمای مد نظر ، درصد رطوبت ، ایزوله بودن یا نبود ، لزوم آنتی باکتری شدن هوا و سایر متغیر ها را مشخص نمائید.

2- راندمان سیستم-در انتخاب سامانه تهویه مطبوع باید به این نکته توجه داشت که از نظر مصرف انرژی راندمان مناسب داشته باشند. هر ارزانی بی دلیل نیست ، کیفیت سیستم تهویه مطبوع منزل ، محیط کار و محیط کار خود را فدای قیمت ارزان نکنید و این را بدانید آسایش خانواده ، دوستان و مشتریان شما در درجه اول اهمیت قرار دارد.

3- اقلیم منطقه ای – ویژگی های آب و هوایی در محیط بیرون خانه ، مجتمع و… تاثیری مستقیم در کارکرد سیستم های تهویه مطبوع دارد. به طور مثال در نقطه ای از کشور منطقه ای کویری و خشک گرمای بسیار زیاد وجود دارد و در منطقه ای کوهستانی سرما و رطوبت بسیار بالا حکم فرماست .
4- سرو صدا – محل قرار گیری سیستم HVAC از نظر ایجاد سر و صدا حائز اهمیت است اگه سامانه تهویه مطبوع در محلی قرار میگیرد که باید کمترین الودگی صوتی وجود داشته باشد باید حد المقدور سیستم هایی را انتخاب کنید که کمترین سر و صدا را تولید میکنند.

تیم مهندسان بیست با استفاده از محاسبات دقیق و استاندارد و با توجه به نکات ذکر شده اقدام به طراحی یک سیستم جامع تهویه مطبوع برای هر فضایی می نماید . فقط کافیست اطلاعات مورد نیاز خود در خصوص HVAC در اختیار تیم بیست قرار داده تا کارامد ترین سیستم تهویه مطبوع با مناسب ترین هزینه را در اختیار داشته باشید. برای سفارش و خرید تجهیزات تهویه مطبوع به صفحه فروشگاه بیست مراجعه فرمائید.

شرکت لوازم التحریر تحریران
شرکت صنایع لبنی پگاه
شرکت پردیس زرین امور
شرکت اروند پیشرو
شرکت مدرن کاغذ
صنایع شیمیایی سینا
شرکت شیمی اکسیر بوستان
شرکت ذوب نور البرز
شرکت کانساران بینالود
شرکت اشجع باتری
شرکت سازه های فلزی یاسان